Wydarzenia

 Redaktor: Kopeć Wiesław

Uczniowie klasy 2a na wycieczce edukacyjnej w Warszawie (14 grudnia br).

W programie:

1. Zwiedzanie Muzeum Katyńskiego
w nowej lokalizacji w Cytadeli Warszawskiej - tu uczniowie i nauczyciele poszukiwali informacji na temat 21 absolwentów naszej szkoły, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu oraz w Charkowie.

2. Zwiedzanie wystaw czasowych w Zachęcie:

Wystawa pozostającego w poetyce realizmu magicznego malarstwa Marii Anto.

Wystawa prac ormiańskiego artysty - Sarkisa ("Tęcza anioła").

Wystawa: "Radość nowych konstrukcji. Powojenne utopie Mariana Bogusza".

"Historia wyrwanego serca" - wystawa prac Andrzeja Polukorda. 

3. "Kabaret" - Spektakl w Teatrze Dramatycznym w PKiN
- dzieło zrealizowane na podstawie sztuki, którą w roku 1972 Bob Fosse zamienił na rewelacyjny film z Lizą Minelli i Michaelem Yorkiem - o tym, jak w latach 30. rodził się niemiecki nazizm.
 

 

Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy

14 grudnia 2017r. uczniowie klasy II A wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od obejrzenia Muzeum Katyńskiego dokumentującego zbrodnię popełnioną na 22 tysiącach więźniów polskich przetrzymywanych w latach 1939-1940 w  sowieckich obozach. Ekspozycja upamiętniająca martyrologię oficerów pozwalała  na bliższe poznanie historii własnej rodziny czy osobiste zapoznanie się z niepowtarzalnymi zbiorami korespondencji jeńców, fotografii i ocalałych przedmiotów należących do ofiar, których losy w drodze do miejsca kaźni można było prześledzić dzięki nowoczesnej, multimedialnej wystawie.

Następnym celem wycieczki była wizyta w Narodowej Galerii Sztuki, Zachęcie, promującej sztukę współczesną. Uczniowie podziwiali prace Sarkisa, jednego z  najważniejszych twórców XXI wieku – w ekspozycji pt. ,,Tęcza anioła" uczniowie dzielili wraz z artystą fascynację kulturą wizualną ukazaną na kształt podróży, czego dowodem były emocjonalne, wstrząsające kolaże skontrastowane z neonową instalacją spajającą dynamizm i nieoczywistość zdjęć w zagadkowe, celne aforyzmy. Równie oryginalne i imponujące były dzieła Marii Anto portretującej zbiorowość ludzką dzięki alegorycznym scenom, rysunkom zwierząt dopełniających surrealistyczną konwencję o baśniowy wymiar.

Zagadkowe obrazy podsyciły atmosferę tajemnicy odsłoniętej w sztuce ,,Cabaret" - musical oglądany w Teatrze Dramatycznym zwieńczył dzień pełen wrażeń szalonym obrazem tytułowego widowiska. Będąc świadkami romansu piosenkarki kabaretowej i amerykańskiego pisarza, uczniowie mieli przyjemność wysłuchać gry żywiołowej orkiestry, a także naprzemiennie perwersyjnych i  wzruszających piosenek na scenie pełnej tańca i rewiowego blichtru utrzymanego w  narastającym napięciu nieuchronnego wybuchu II wojny światowej – historii przemocy i  grozy wplecionej w występy charyzmatycznych aktorów.

Fascynująca, wciąż wzbogacana nowymi odkryciami historia Polski i zaskakująca sztuka współczesna, a przede wszystkim wieloznaczny, barwny ,,Cabaret" na długo pozostaną w pamięci Jagiellończyków, nad którymi sprawowali opiekę profesorowie: pani Zofia Sarnecka, pani Maria Kulińska oraz pan Wiesław Kopeć.

Paulina Wuszter, kl. IIA

 

Poniżej garść fotografii z wycieczki wykonanych przez Magdę Kubacką: