Wydarzenia

Redaktor: Kopeć Wiesław

 

 1050 DZIEŁ HISTORYCZNYCH NA 1050-LECIE CHRZTU POLSKI

966 – 2016 

 

W styczniu br. nauczyciele historii i języka polskiego naszej szkoły podjęli wielką inicjatywę ułożenia listy 1050 dzieł piśmiennictwa polskiego o tematyce historycznej na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, który będziemy uroczyście świętować w kwietniu tego roku.

 

Wtedy też zaprosiliśmy nauczycieli i uczniów naszej szkoły do współtworzenia listy książek – powieści historycznych i opowiadań o tematyce historycznej, które przez ostatnie wieki kształtowały świadomość narodową i kulturową Polaków, wzbogacały wiedzę historyczną i budziły poczucie wspólnoty.

 

Zdecydowaliśmy, że na liście powinny się znaleźć dzieła polskich autorów na temat historii Polski.

Listę ułożyliśmy w porządku odpowiadającym chronologii dziejów Polski.

 

 

Poprosiliśmy uczniów, aby dostarczali tytuły najpierw do swoich nauczycieli historii i języka polskiego do zweryfikowania poprawności zapisu,

a następnie przysyłali e-mailem na następujący adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

______________________________________________________________________________________________________________________

 

MAMY LISTĘ 1050 DZIEŁ!

13 kwietnia zamieściliśmy na stronie szkoły listę liczącą oczekiwaną ilość 1050 dzieł literatury historycznej. Osiągnęliśmy nasz cel. Nie traktujemy jednak listy jako już definitywnie zamkniętej. Czeka ją jeszcze obróbka korektorska. Jesteśmy także otwarci na uwagi, komentarze, sugestie zmian.

Ta lista ma charakter bardzo subiektywny. Jest efektem wyborów, jakich dokonało wiele osób - uczniowie, nauczyciele, studenci oraz wspierający nas goście spoza szkoły. Nie jest to z pewnością "lista idealna". Chcieliśmy, aby znalazły się na niej przede wszystkim dzieła literatury pięknej - powieści, opowiadania, dramaty - i takie dzieła przeważają. Jedną czwartą stanu listy wypełniają opracowania naukowe, głównie prace klasyków historiografii polskiej urodzonych do roku 1918 ("urodzeni w niewoli"). Takie proporcje nas zadowalają.

Chcieliśmy pokazać, że można opowiedzieć polską historię dziełami polskiej literatury. Układ chronologiczny, odpowiadający porządkowi naszych dziejów, umożliwia wybór książek z interesującej nas epoki polskiej historii. Lista właśnie ma to umożliwić i ułatwić, ma stanowić źródło łatwych podpowiedzi. Nie jest to także lista kompletna, ani nie jest to lista złożona wyłącznie z arcydzieł. Lista ma pokazać pozycje, które znamy i które czytamy.

Na listę składają się przede wszystkim książki, które z różnych powodów są nam drogie, choć niekoniecznie przetrwały próbę czasu. Niemniej w różnych okresach naszej historii, szczególnie w czasach zaborów, odegrały niebagatelną rolę w kształtowaniu polskości, umiłowania naszych dziejów, naszego języka i kultury. Wysoko cenimy klasyków naszej historiografii, bardzo dziś zapomnianych. Mamy nadzieję, że dzięki tej liście czytelnicy na nowo odkryją wiele znakomitych nazwisk.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, którzy wnieśli cenny wkład w tworzenie tej listy, gromadzenie informacji o książkach, ich porządkowanie i redagowanie ostatecznej wersji zapisu. Lista współpracowników znajduje się poniżej.

Dziękujemy mediom za zainteresowanie naszą akcją. Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy pozostanie coś naprawdę wartościowego po obchodach 1050-lecia Chrztu Polski, tego wiekopomnego wydarzenia, które na zawsze określiło nas po stronie najcenniejszych wartości naszej cywilizacji.

 

Stan listy/13 kwietnia/1050 utworów:

 

Ta lista to nasz jagielloński wkład w uczczenie Wielkiego Jubileuszu Chrztu Polski,

który na wieki określił naszą tożsamość i nasze miejsce w chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej.

 

LISTA UCZESTNIKÓW I OSÓB WSPIERAJĄCYCH AKCJĘ:

1. Pan Jerzy Załęski, Księgarnia-Antykwariat, Al. S. Jachowicza 30A - ponad 150 tytułów książek.

2. Klasa IGA z wychowawczynią, panią Jolantą Rędzińską - kilkadziesiąt tytułów.

3. Pani Anna Żabka, nauczycielka języka polskiego w GWJ i LWJ - 21 tytułów.

4. Martyna Broniszewska, uczennica klasy IIIA LWJ.

5. Justyna Szymerska, uczennica klasy IF LWJ.

6. Pani Elżbieta Zbrzezna, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 23 w Płocku - ponad 100 tytułów.

7. Pan Tomasz Zbrzezny, filozof, wykładowca akademicki  Politechniki Warszawskiej w Płocku - ponad 100 tytułów.

8. Łucja Umińska, uczennica klasy IIGB - kilkadziesiąt tytułów.

9. Żaneta Biernat, Rafał Gajewski, Justyna Sadowska, Emil Zelma - studenci  Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku - kilkadziesiąt tytułów.

10. Julia Duch, Weronika Dzięgielewska, Maja Podraska, Laura Korona, Klaudia Kozłowska, Patryk Garlicki, Mateusz Tobiasz - uczniowie klasy IIGA z wychowawcą, panem Pawłem Felczakiem.

11. Monika Kołodziejska - uczennica klasy IIIG.

12. Patryk Gawłowski, Piotr Zych - uczniowie klasy IIIA.

13. Małgorzata Furmanek, Karol Jakubowski, Weronika Kalbarczyk, Aleksandra Kemicer, Aleksandra Markowska, Joanna Nowak,  Maja Sieradzka, Anna Sikorska, Weronika Szymańska - uczniowie klasy IB.

14. Ksiądz kanonik Andrzej Smoleń, proboszcz Parafii św. Józefa w Płocku - kilkadziesiąt tytułów.

15. Albert Walczak, absolwent Jagiellonki, student polonistyki i historii Uniwersytetu Warszawskiego - kilkadziesiąt tytułów, nieoceniona pomoc redakcyjna.

16. Alicja Szydłowska, uczennica klasy IB.

17. Patrycja Walenciej, uczennica klasy IIIA.

18. Karolina Brudzyńska, uczennica klasy IIIA.

19. Andrzej Stawicki, Biblioteka Pedagogiczna w Płocku.

20. Liczni uczniowie Gimnazjum i Liceum, którzy dostarczyli po parę tytułów.

 

 MEDIA O NASZEJ AKCJI:

 

OPINIE NA TEMAT "LISTY 1050 KSIĄŻEK HISTORYCZNYCH":

Z okazji 1050-lecia chrztu Polski w mojej szkole zrodził się pomysł, aby stworzyć listę 1050 dzieł historycznych. Do akcji zaczęło przyłączać się coraz więcej osób, którzy powiększali listę o swoje typy. 13 kwietnia 2016 roku akcja osiągnęła swój cel, a na stronie szkoły pojawiło się pełne zestawienie dzieł wraz ze słowami podziękowania. Uważam, że akcja jest pewnego rodzaju hołdem, oddaniem czci temu jakże ważnemu wydarzeniu. Jest to oczywiście bardzo dobry pomysł. Sam stwierdziwszy, że takie działanie trzeba wspomóc, powiększyłem listę o kilka dzieł. Wspomnienie chrztu Polski nie jest jedynym atutem tego przedsięwzięcia, dzięki temu katalogowi możemy poznać wielu słynnych autorów, o których wcześniej nic nie wiedzieliśmy. Możemy także dowiedzieć się o wielu dziełach na temat historii naszego kraju. Podoba mi się również sam projekt wykazu. Jest on podzielony na pewne odstępy czasu (np. czasy Mieszka I lub wiek XVII), dzięki czemu, gdy chcemy przeczytać książkę na temat średniowiecza, szukamy jej w określonej grupie dzieł. Podsumowując moją wypowiedź, chciałbym potwierdzić, że cała akcja jest świetnym pomysłem, który nie tylko oddaje cześć jubileuszowi chrztu Polski, ale też uczy historii, co jak najbardziej popieram. Mateusz Tobiasz, kl.  IIGA

 

13 kwietnia 2016 roku, dzień przed uroczystą 1050. rocznicą chrztu Polski, na stronie internetowej Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku oficjalnie zamknięto „listę 1050 książek historycznych”, zredagowaną dla uczczenia Jubileuszu. Do współtworzenia listy przyłączyli się uczniowie, nauczyciele, a nawet goście spoza szkoły. Tytuły utworów były nadsyłane od stycznia do kwietnia br. Lista ułożona jest chronologicznie, co ułatwia dostęp do wybranych dziejów naszego państwa. Jest podzielona na sześć kategorii: kroniki historyczne, opracowania przekrojowe, czasy przedhistoryczne i historyczne, a dalej na stulecia i okresy panowania poszczególnych władców. To sprawia, że lista jest bardzo przejrzysta i z łatwością możemy odnaleźć to, co nas interesuje. Większość utworów w tym zestawieniu to dzieła literatury pięknej. Reszta zaś to opracowania naukowe autorów „urodzonych w niewoli”, tj. do roku 1918. Wszystkie tytuły zachęcają do sięgnięcia po ten gatunek literatury, a szczegółowe opisy dzieł pozwalają na zapoznanie się z autorem oraz datą i miejscem pochodzenia utworu, co również jest dużym plusem tego katalogu książek. Na liście znaleźli się znakomici, cenieni polscy autorzy, którzy, niestety, są przez nas zapomniani. To sprawia, że lista jest unikalna i przy tym bardzo przydatna. Została ona rzetelnie zredagowana i ciężko jest doszukać się najdrobniejszego błędu. Stanowi wartościowe źródło wiedzy historycznej i może bardzo pomóc w uzupełnieniu swojej znajomości nauczycielki życia, którą jest właśnie historia. Lista 1050 książek historycznych to zbiór utworów, które brały udział w kształtowaniu polskości i budowały w ludziach więź z naszą ojczyzną. Uważam, że stworzenie tego katalogu książek było znakomitym pomysłem na uczczenie ważnej dla Polski 1050. rocznicy chrztu. Bardzo podoba mi się jej szata graficzna i organizacja. Chciałabym pochwalić autorów tej listy i pogratulować sukcesu, jakim było odnalezienie aż 1050 tytułów polskich książek historycznych. Liczę na kolejne powodzenia tej listy, którym będzie m.in. szerzenie w wśród Polaków historii naszej ojczyzny. To piękne i szlachetne przedsięwzięcie na pewno zostanie docenione przez każdego, kto natknie się na owoc tej ciężkiej pracy, w której wzięli udział także moi koledzy z klasy.  Agata Mosińska, kl. IIGA

 

Dnia 13 kwietnia lista 1050 książek historycznych została w pełnej okazałości dodana na stronę szkoły z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Do akcji włączyli się uczniowie "Jagiellonki" i nie tylko. Lista książek została przygotowana i zredagowana pod kierunkiem nauczycieli historii i języka polskiego. Pierwsze, co przychodzi mi na myśl po zobaczeniu listy, to rzetelność i przejrzysty układ tego wykazu książek. Lista jest podzielona na 5 podpunktów chronologicznie, co pozwala na łatwe odnajdywanie treści przez nas lubianej epoki, np. okresu panowania Kazimierza Wielkiego, czy okresu okupacji niemieckiej, czyli II wojny światowej. W większości zawiera powieści nam nieznane, co umożliwia odnalezienie ciekawych książek, o których słuch zaginął. Czytelna kompozycja pozwala na łatwy dostęp do wybranych treści, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogą bez problemu natrafić na pozycje, których poszukują. Poza tym, przy tytułach tychże książek możemy przeczytać ich krótki opis, co ułatwia nam wybór interesujących nas utworów. Z tego wynika, iż przejrzystość listy to jej główna zaleta. Jej bogactwo również jest godne zwrócenia uwagi - liczba dzieł daje duży wybór czytelnikom i z pewnością każdy znajdzie tam książkę dla siebie. Jeżeli znajdą się osoby, które będą chciały odszukać ciekawe dzieła polskiej literatury (co z pewnością się stanie), to lista osiągnie kolejny sukces, jakim jest popularyzacja utworów o tematyce historycznej, a co za tym idzie, poszerzanie wiedzy historycznej i kształtowanie w Polakach świadomości narodowej. Lista 1050 dzieł na 1050-lecie Chrztu Polski jest jak najbardziej godna uwagi i podziwu. Należą się duże brawa dla jej twórców, jak i uczestników i osób wspierających tę akcję. Oliver Nerent, kl. IIGA

 

W roku 2016 Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku zdecydowały się uczcić w szczególny sposób 1050. rocznicę chrztu Polski. Nauczyciele historii i języka polskiego przeprowadzili akcję pt. „1050 książek historycznych na 1050-lecie chrztu Polski”. Lista została zamieszczona na stronie internetowej Jagiellonki, gdzie każdy ma do niej swobodny dostęp. Jest ona wspólnym dziełem zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz osób spoza szkoły. Książki zostały ułożone chronologicznie, co bardzo ułatwia szukanie dzieł z konkretnego okresu. Przykładowo, mając ochotę na przeczytanie utworu z czasów panowania Mieszka I, po prostu wybieramy odpowiednią zakładkę i szukamy interesującej nas lektury. Dodatkowo lista została podzielona na sześć katalogów, co nadaje jej przejrzystości i ułatwia potencjalnemu czytelnikowi dostęp do książek. Na liście znajdziemy wiele wspaniałych tytułów, zarówno napisanych przez powszechnie znanych autorów, jak i takich, którzy zostali przez ludzi częściowo zapomniani. Nie czyni to bynajmniej ich dzieł mniej interesującymi. Dużym plusem jest również to, że poza tytułami książek i nazwiskami autorów, na liście umieszczono także krótkie opisy danych utworów. Moim zdaniem, jest to bardzo pożyteczne, bo pomaga czytelnikowi ocenić, czy warto czytać daną pozycję, czy jest dla niego odpowiednia. Uważam, że stworzenie takiego katalogu było znakomitym pomysłem. Dzięki niemu młodzież zacznie interesować się historią naszego kraju, może też zacznie doceniać wagę dzieł historycznych. Poza tym tworząc taką listę godnie uhonorowaliśmy 1050. rocznicę chrztu Polski. Myślę, że każdy, kto natknie się na tę listę, będzie pod wielkim wrażeniem trudu włożonego w to przedsięwzięcie i doceni ciężką pracę włożoną w zrealizowanie tego projektu. Karolina Różycka, kl. IIGA

 

Z okazji 1050-lecia Chrztu Polski nauczyciele historii i języka polskiego naszej szkoły zainicjowali stworzenie listy 1050 utworów historycznych. W wydarzeniu udział wzięli głównie uczniowie, nauczyciele, absolwenci Jagiellonki, profesorowie spoza szkoły, proboszcz parafii św. Józefa Andrzej Smoleń oraz pan Jerzy Załęski, płocki antykwariusz. Dzieło powstawało od stycznia 2016 roku. Lista ma przede wszystkim na celu, jak zostało napisane we wstępie, kształtować świadomość narodową i kulturową Polaków, wzbogacać ich wiedzę historyczną i budzić poczucie wspólnoty. Jej zadaniem jest także udowodnić, że naprawdę wielu polskich pisarzy, kronikarzy zagłębiło się w swojej twórczości w dzieje naszego państwa. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Pan Profesor Wiesław Kopeć oznajmił, że zadaniem tej pamiątki jubileuszu jest „przypomnienie utworów i autorów o szczególnie doniosłym znaczeniu dla kształtowania wiedzy i świadomości historycznej Polaków”. Wszyscy, którzy włączyli się do tej niezwykłej akcji, chcieli wydobyć z niepamięci historyczne utwory literackie i naukowe oraz pokazać, jak wielu jest wybitnych pisarzy polskich poza Henrykiem Sienkiewiczem. Na liście możemy znaleźć utwory Karola Bunscha, Zofii Kossak-Szczuckiej, Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Walerego Przyborowskiego, a także pisma Joachima Lelewela, Władysława Smoleńskiego, Karola Szajnochy, Ludwika Kubali czy samego Józefa Piłsudskiego.

Porządek listy utworów został dokładnie przemyślany; wszystkie dzieła uporządkowane są chronologicznie, każdy fragment ma swój przypis do poszczególnego miejsca w historii, a całość zapowiada krótki wstęp i legenda.  Honorowo listę otwiera najstarsza, polska kronika Galla Anonima i poprzez innych kronikarzy, pisarzy uwzględnionych z każdej epoki, kończy ją książka Jacka Bieruta pt. „Spojenia”. Chętni uczniowie oraz dorośli miłośnicy historii i Polski mogą lepiej zapoznać się z dziejami królów i książąt polskich, konkretnymi momentami w czasie, wyszukując kolejno odpowiadające tematyce nagłówki. Sądzę, iż warto podkreślić sam sposób zapisywania utworów w spisie. Przy każdym tytule znajdziemy autora, rok wydania oraz krótki komentarz dotyczący treści dzieła literackiego. Myślę, że można się ze mną zgodzić, że spis bibliograficzny dzieł oraz estetyka pracy zasługuje na szczególną pochwałę. Warto w sposób szczególny podkreślić wkład pracy włożony w przygotowanie listy w sposób czytelny, kompetentny i uporządkowany.

Moim zdaniem, dzieło stworzone z pomocą patriotów zasługuje na szczególną pochwałę, uznanie i podziw. Poza tym, że spis utworów historycznych daje nam do rozumienia, że wśród Polaków są jeszcze osoby pamiętające o istotnych dla ojczyzny wydarzeniach sprzed lat, a także pokazuje nam w piękny sposób, że Jagiellończycy przywiązują wagę do angażowania się w uroczystości naszego kraju.  Dzięki temu niezwykłemu zbiorowi, po wydarzeniu związanym z 1050-leciem Chrztu Polski pozostanie wyjątkowa, oryginalna pamiątka. Na zakończenie pochwały listy 1050 utworów historiograficznych, mogę śmiało podkreślić, że jest to pomysł precyzyjnie zrealizowany, przemyślany i w 100% udany. Osobiście, mogę polecić lekturę spisu ksiąg i kronik na temat dziejów Polski każdemu młodemu patriocie, poszukiwaczowi elementów upamiętniających ważne dzieje i postacie sprzed wieków oraz wszystkim zainteresowanym znaczeniem Chrztu Polski. Cieszę się, że ja także włączyłam się w przygotowanie tej listy. Julia Duch, kl. IIGA

 

„1050 dzieł na 1050-lecie Chrztu Polski” to ciekawa akcja przeprowadzona w Jagiellonce. Od początku roku kalendarzowego mogliśmy włączyć się w wyszukiwanie powieści, które opowiadają o historii Polski. Pomogły nam również osoby z zewnątrz, a akcję spopularyzowały lokalne media. Dzięki tym staraniom 13 kwietnia 2016 roku lista została oficjalnie zamknięta. Moim zdaniem, akcja jest wspaniałą inicjatywą, dobrą dla uczczenia 1050-lecia Chrztu Polski. Dzieła zamieszczone na liście w ciekawy sposób przybliżają nam historię, zaczynając od Piastów, a kończąc na utworach ukazujących początek XXI wieku. Jeszcze żadna z instytucji nie wpadła na tak fantastyczny pomysł! Z pewnością każdy znajdzie na „liście” coś dla siebie. Lista rejestruje dzieła tak wielu autorów, że na każdy okres w historii możemy spojrzeć z wielu punktów widzenia, dlatego postrzeganie dawnych czasów za każdym razem może być inne - ciekawsze. Myślę, że takie działania pobudzą nasz patriotyzm, a także pomogą zrozumieć sens wydarzenia, które „na zawsze określiło nas po stronie najcenniejszych wartości naszej cywilizacji”. Natalia Łomicka, kl. IB

 

Lista 1050 dzieł na 1050-lecie chrztu Polski to piękna idea nauczycieli historii i języka polskiego w naszej szkole. Lista obejmuje dzieła piśmiennictwa polskiego o tematyce historycznej. Przez cztery miesiące nauczyciele, uczniowie, a także osoby spoza szkoły starali się ją uzupełnić. Akcja spotkała się również z zainteresowaniem ze strony mediów. 13 kwietnia lista została zamknięta, dzięki wielkiemu wysiłkowi oraz zaangażowaniu wielu osób w gromadzenie informacji o książkach, ich porządkowanie oraz redagowanie zapisów na liście. Uważam, że akcja jest trafnym sposobem uczczenia 1050-lecia chrztu Polski. Żadna z placówek w naszym mieście nie zdobyła się, jak dotąd, na tak piękny pomysł. Lista skonstruowana jest w ciekawy sposób. Jej atutem jest chronologia, która umożliwia nam wybranie działa z epoki, która szczególnie nas interesuje. Lista może zainteresować i pobudzić zamiłowanie do literatury historycznej. Zapoznając się z nią, możemy poznać nazwiska wielkich pisarzy, którzy niestety odeszli w zapomnienie. Myślę, że lista może obudzić w nas patriotyzm, który w dzisiejszych czasach coraz częściej zanika. Jako uczennica Jagiellonki jestem dumna z takiego przedsięwzięcia w naszej szkole. Maja Sieradzka, kl. IB

 

A.D. 2016 mija 1050 lat od wydarzenia powszechnie nazywanego Chrztem Polski. Nauczyciele języka polskiego i historii Gimnazjum i Liceum im. Władysława Jagiełły w Płocku uczcili je w dość niekonwencjonalny sposób, ale jakże trafny. Stworzyli oni wraz z uczniami szkoły oraz wielu innymi wspomożycielami listę 1050 dzieł historycznych. Lista powstała po to, by rozpowszechniać polskie dzieła piśmiennicze o tematyce historycznej, o których tak często dziś zapominamy, a także aby krzewić wśród Polaków wiedzę o ich własnej historii. Z tej też przyczyny spis nosi nazwę „Opowiem Ci naszą historię…”. Na liście znajdziemy głównie powieści historyczne, które zajmują około 3/4 wszystkich dzieł. Nie braknie też jednak kronik, pamiętników oraz opracowań naukowych, dopełniających listę. Utwory ułożone są w porządku chronologicznym, co z pewnością ułatwia ich przegląd. Występuje również podział na okresy panowania poszczególnych władców. Dokładna segregacja dzieł pozwala dostrzec, o której epoce się najwięcej pisze, co zwracało szczególną uwagę w poszczególnych okresach, a przede wszystkim pomaga w odnalezieniu preferowanych tekstów.  Przy każdym autorze oraz  tytule widnieje również rok wydania oraz ramowy przedział czasu, który obejmuje fabuła. Na liście dominują utwory niemal zapomnianego dzisiaj Józefa Ignacego Kraszewskiego, autora największej liczby wydanych książek historycznych w Polsce. Ale znajdziemy tam także historyczne kroniki polskie, dzieła Sienkiewicza, Zofii Kossak-Szczuckiej, Walerego Przyborowskiego, czy historyka i powieściopisarza Stefana Kuczyńskiego. 1050 dzieł piśmiennictwa polskiego na 1050-lecie Chrztu Polski to naprawdę wspaniałe przedsięwzięcie. Mogłoby się stać przewodnikiem dla wielu Polaków, gdyż poznawanie historii naszego kraju może być sposobem okazania szacunku dla niego i krokiem ku temu, by pamięć o jego przeszłości nie zanikła. Alicja Szydłowska, kl. IB

 

Chrzest Polski datuje się na rok 966, aczkolwiek nie jest to pewna data, gdyż źródła historyczne nie są jednoznaczne w tej kwestii. To wydarzenie miało za zadanie głównie ujednolicić religie w państwie polskim. Nawiązując do tradycji, nasza szkoła na 1050. rocznicę chrztu Polski zorganizowała szczytną akcję, która miała podobne przesłanie, zjednoczyć ludzi wokół tego przedsięwzięcia i wszystkim przybliżyć historię naszego kraju za pośrednictwem dzieł literackich. Bez zaangażowania wielu osób lista nie byłaby gotowa na czas, dlatego organizatorzy przekazali słuszne podziękowania Panu Jerzemu Załęskiemu - płockiemu antykwariuszowi za włączenie się do akcji z ponad 150 tytułami, proboszczowi parafii św. Józefa Andrzejowi Smoleniowi, oraz Państwu Elżbiecie i Tomaszowi Zbrzeznym, którzy podali ponad 200 tytułów! Nie należy również zapominać o nauczycielach i uczniach naszej szkoły z wielu klas, zarówno gimnazjalnych, jak i licealnych, którzy wnieśli cenny wkład w budowanie listy. Autorzy osiągnęli swój cel na dzień przed 1050. Rocznicą chrztu Polski. Lista była opracowywana od stycznia tego roku. Spis został podzielony na poddziały, w obrębie których dzieła są uporządkowane chronologicznie. Ogromną zaletą jest przejrzystość, estetyka oraz porządek panujący w całej liście, liczącej 75 stron. Znajdują się tam prace znanych wszystkim pisarzy, takich jak Gall Anonim, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Krasicki, aczkolwiek to byłoby zbyt banalne, dlatego lista jest również przepełniona mniej znanymi nazwiskami, takimi jak Karol Bunsch, Stefan Gębarski, Władysław Strumski, bądź Kazimierz Gliński. Listę rozpoczyna wybitny Gall Anonim z „Kroniką polską”, natomiast kończy Jacek Bierut z książką „Spojenia. Moim zdaniem, ta lista daje nam wiele do myślenia. Kilkaset książek z listy pokazuje, ile wart jest, bądź był wart nasz kraj. Wydaje mi się, że każdy, kto chciałby sięgnąć po coś „naszego”, po prostu polskiego, z czego mógłby posiąść wiedzę historyczną, powinien skorzystać z owego spisu. Ogromne brawa oraz podziękowania dla autorów, współautorów i całej reszty uczestników za możliwość pozyskania wiedzy, przejrzystość oraz rewelacyjny efekt końcowy. Weronika Kalbarczyk, kl. IB

 

„Lista 1050 dzieł na 1050-lecie chrztu Polski” powstała z inicjatywy nauczycieli historii oraz języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Płocku. Akcja, która polegała na skolekcjonowaniu książek historycznych opowiadających dzieje Polski, trwała od stycznia tego roku do 13 kwietnia. Brało w niej udział wielu uczniów, nauczycieli i osób postronnych - wspólnymi siłami dali radę. We wstępie opisano genezę powstania spisu oraz dlaczego i jakie książki wybierano. Autor listy wspaniale ją podzielił - chronologicznie. Ułatwia to nam wyszukanie odpowiedniej książki na dany temat lub odnoszącej się do danego okresu dziejów, który nas interesuje. Lista rozpoczyna się od najstarszego polskiego kronikarza Galla Anonima, a kończy na Jacku Bierucie. Można znaleźć książki z roku 2016, to chyba znak, że jeszcze ktoś w naszych czasach interesuje się polskimi dziejami. Dowiadujemy się również, jaki autor żył w danym czasie albo kto wzbudził u niego taki podziw, że zapragnął napisać o nim książkę. Lista ta ma jedno zadanie - wzbudzić u ludzi coś takiego jak patriotyzm. Mało kto jeszcze o tym pamięta, a warto! Przykładowymi książkami mogą być „Kamienie na szaniec” oraz „Miasto w ogniu”. Ukazują one rzeczywistość z perspektywy prawdziwych ludzi oraz ich poczynania. Książki takie jak te powinny wzmocnić naszą miłość do ojczyzny i nauczyć nas dbania o nią. Dlatego polecam każdemu zapoznać się z „Listą 1050 dzieł na 1050-lecie chrztu Polski”, a może znajdziecie coś interesującego dla siebie. Może spojrzycie na Polskę inaczej niż do tej pory, ujrzycie ją tak jak bohaterowie danej powieści i zmienicie swój pogląd na nią. Aleksandra Jabłońska, kl. IB

 

Akcja prowadzona przez nauczycieli historii i języka polskiego w naszej szkole polegała na wyszukaniu 1050 powieści i opowiadań historycznych, które będą kształtować naszą świadomość narodową i pogłębiać naszą wiedzę i tradycję. 13 kwietnia, czyli po ok. trzech miesiącach owocnego szukania, kompletna lista została opublikowana na stronie internetowej szkoły. Lista dzieł nie powstałaby bez pomocy i pracy uczniów, studentów, profesorów i innych osób, dla których z pewnością miała ogromne znaczenie. Lista 1050 dzieł historycznych ma niezwykłą budowę. Już dzięki zapoznaniu się z tytułami i autorami tekstów, możemy przyswajać wiedzę i zapoznawać się z chronologią zdarzeń z przeszłości, ponieważ dzieła ułożone są według epok, których dotyczą. Zadbano o to, by każda książka była opisana. Zaraz po tytule możemy zapoznać się z jej autorem, epoką, datą wydania i krótkim słowem wprowadzającym w jej tematykę. Na listę 1050 dzieł składają się powieści, opowiadania, dramaty i opracowania naukowe, zajmujące jedną czwartą jej stanu. Wybrane dzieła są własnością polskich autorów. Jej początek zajmuje dzieło Galla Anonima, a ostatnią pozycję pisarz Jacek Bierut. To pokazuje nam jeszcze dobitniej, że nasza bogata kultura zawiera w sobie dużo elementów z dawnych lat i że z pewnością warto o nią dbać i ją poznawać.  Z wielką pewnością warto zapoznać się z listą 1050 dzieł historycznych. Warto przypomnieć sobie losy naszego kraju na przestrzeni wieków, by móc być dumnym z istnienia naszego kraju, który przetrwał wiele tragicznych chwil. Joanna Nowak, kl. IB

 

1050 dzieł piśmiennictwa polskiego na 1050-lecie chrztu Polski – taki tytuł nosi akcja zorganizowana przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. Od stycznia do 14 kwietnia 2016 roku wszyscy chętni dostarczali swoje propozycje książek na listę, która została oficjalnie zamknięta 13 kwietnia br. Tego dnia znajdowało się na niej 1050 punktów z książkami. Pierwszym wrażeniem po szybkim przejrzeniu listy jest jej przejrzystość i to, jak dobrze została skonstruowana graficznie. Przy każdej książce można znaleźć rok jej wydania, imię i nazwisko autora, oraz przy niektórych dziełach krótki opis dokładniejszego czasu zdarzeń. Można zauważyć i należy docenić, jak dużo czasu było potrzeba na opisanie w ten sposób każdego dzieła. Spis ten jest poukładany chronologicznie, dzięki czemu, gdy chcemy przeczytać książkę z danego wieku, opisującą czasy panowania wybranego króla, nie mamy trudności ze znalezieniem jej, co jest bardzo dużym pomysłem. Działy, na które dzieli się lista, to: „Wybrane historyczne kroniki polskie”, „Opracowania literackie i naukowe przekrojowe (układ chronologiczny tekstów)”,  „Czasy przedhistoryczne”, „ Czasy historyczne wiek  X, przełom X-XI  wieku, pierwsi historyczni Piastowie:  Mieszko  I  i  Bolesław Chrobry”,  „Wiek XII Czasy Bolesława Krzywoustego 1102-1138”, „Czasy rozbicia dzielnicowego po śmierci Bolesława Krzywoustego (Władysław II Wygnaniec,  Bolesław IV Kędzierzawy, Mieszko III Stary,  Kazimierz  II  Sprawiedliwy  Leszek  I Biały)”,  itd. Lista 1050 dzieł piśmiennictwa polskiego na 1050-lecie chrztu Polski to przemyślana pod każdym względem akcja, która rozpowszechniła polską historię i jej przebieg. Jest to dobry, mądry pomysł, który przybliżył młodzież do, stereotypowo postrzeganych jako nudne, książek historycznych i pokazał, że są one ciekawe i interesujące. Ada Machała, kl. IIGA

 

1050-lecie chrztu Polski jest celebrowane na różne sposoby. Odbywają się koncerty, rekonstrukcje i inne inicjatywy, które mają na celu przybliżyć Polakom historię kraju. Jedną z takich inicjatyw jest stworzenie listy 1050 książek przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku. Pomysł na listę powstał jeszcze w ubiegłym roku. Celem było odnalezienie 1050 różnych dzieł o charakterze nienaukowym. Miały przedstawiać w ciekawy sposób historię naszego kraju. Do stworzenia listy przyczynili się uczniowie zarówno Gimnazjum jak i Liceum im. Władysława Jagiełły, a także Płocczanie, którzy dołożyli od siebie wiele ciężko dostępnych lub mało znanych tytułów. Cel udało się osiągnąć w kwietniu. Na liście, która liczy ponad 70 stron, znajduje się symboliczna liczba 1050 dzieł, opisujących historię naszego kraju w różnych epokach. Twórcy dołożyli wszelkich starań, aby lista była klarowna i przejrzysta. Są one umiejscowione na liście chronologicznie. Dzielone są na czasy panowania danych królów, a także wieki. Dodatkowo, praktycznie przy każdym dziele znajduje się jego krótki opis, który ma nam przybliżyć twórcę tudzież samą książkę. Tak jak wcześniej wspominałem, lista liczy 75 stron. Niewiele dłuższy jest „Makbet” Williama Shakespeare’a! Moim zdaniem, to bardzo dobrze ukazuje ilość czasu, jaki został włożony przez twórców listy w jej powstanie oraz rozmach całego przedsięwzięcia. Niewątpliwie jest to pewnego rodzaju fenomen na skalę kraju. Nikt w Polsce nie wpadł na tak kreatywny sposób celebrowania 1050-lecia chrztu Polski. Akcja zyskuje powoli rozgłos. Interesują się nią przedstawiciele różnych mediów. Myślę, że warto było poświęcić tyle siły, aby stworzyć taką listę. Po pierwsze zachęca ona do sięgnięcia po książkę, co w obecnych czasach jest coraz mniej popularne, a po drugie pozwala poznać lepiej historię swojego kraju. Mówiąc krótko: akcja na szóstkę! Jakub Zuchniewicz, kl. IB  

 

Pewnie każdy z nas wie, że w tym roku obchodzimy niezwykle ważną dla polskiej kultury rocznicę. Minęło już 1050 lat od chwili, gdy Mieszko I – pierwszy, według historii, władca Polan - przyjął chrzest. Od tego momentu rozpoczęła się chrystianizacja naszej ojczyzny. Z tej właśnie okazji nauczyciele i uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku wpadli na wspaniały pomysł stworzenia listy 1050 dzieł literatury historycznej. Do powstania tej listy przyczyniło się wiele osób – nie tylko pracowników i uczniów płockiej Jagiellonki, lecz także pasjonatów książek historycznych spoza niej. O tym jednak dokładniej możemy przeczytać  na stronie internetowej szkoły i we wstępie do listy.

Listę otwiera spis „wybranych historycznych kronik polskich”. Kilka tytułów zapadło mi w pamięć z lekcji historii, jednak o większości z nich nie miałam nawet pojęcia. Wprawdzie jest ich niewiele i najprawdopodobniej nie są to wszystkie zachowane kroniki, ale na pewno są to tytuły, które warto zapamiętać. Kolejną częścią są „opracowania literackie i naukowe przekrojowe”. Możemy w nich spotkać się z takimi autorami jak Ignacy Krasicki, Joachim Lelewel czy nawet znany głównie ze swoich niezwykłych obrazów (np. „Bitwa pod Grunwaldem”) Jan Matejko, a także wielu innych podziwianych artystów i tych bardziej zapomnianych od baroku aż po współczesność. Ostatnim elementem przed wejściem w epokę pierwszych historycznych Piastów są opisy czasów przedhistorycznych dotyczące dziejów np. pierwszej osady mieszczącej się w Biskupinie, legendy o słowiańskich początkach Polski i prawdopodobnie pierwszych książętach Polan. Ta sekcja uświadamia, że nasza ojczyzna kształtowała się już dużo wcześniej, niż za czasów Mieszka I i bez wątpienia jest ważną częścią tejże listy.

Bardzo ważne wydarzenia dla polskiej kultury i samego narodu, są uwydatnione w sekcji czasów historycznych. Rozpoczyna się ona wiekiem X, w której możemy odkryć niesamowite dzieła na temat Mieszka I – pierwszego władcy, jakże ważnego dla naszej historii – oraz Bolesława Chrobrego – pierwszego króla państwa polskiego. Wielu autorów opisuje w swojej twórczości kształtowanie się państwa polskiego, oficjalnie rozpoczynające się w roku 966, kiedy to pierwszy władca przyjął chrzest. Następną częścią listy są dzieje Bolesława Chrobrego aż do roku 1025 – roku koronacji i śmierci króla. Kolejny dział jest poświęcony Mieszkowi II, Kazimierzowi Sprawiedliwemu, Bolesławowi Śmiałemu i Władysławowi Hermanowi. Nie znalazło się tutaj zbyt wiele książek, być może ze względu na odległość tych czasów. Oddzielna sekcja natomiast należy do czasów Bolesława Krzywoustego, kiedy to Polska była u początku  rozpadu. W dziale wieku XIII i XIV znalazły się czasy rozbicia dzielnicowego. Ciekawe jest to, że w tym okresie, mimo dużej ilości panujących książąt, znajduje się zaledwie 26 książek. Myślę jednak, że z własnej chęci poszerzenia wiedzy powinniśmy sięgnąć po kilka z nich. Następnie wypisane są dzieła literackie z okresu jednoczenia Polski, m. in. Z czasów Wacława II, Wacława III i Władysława Łokietka. Czasy dynastii Piastów zamyka spis powieści i innych pism o Kazimierzu Wielkim, którego znamy z przysłowia „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”.

Między Piastami a Jagiellonami swoją wprawdzie krótką, ale równie wartościową część otrzymali także Ludwik Węgierski i Jadwiga Andegaweńska. Kolejną dynastię i tym samym sekcję otwiera patron naszej szkoły Władysław Jagiełło, o którym pisał m. in. Henryk Sienkiewicz – artysta znany nam dobrze ze szkolnych lektur. Szczególnie zachęcam do zapoznania się z tą częścią listy wszystkich uczniów i nauczycieli Jagiellonki, gdyż warto wiedzieć dużo o swoim patronie. Kolejne sekcje zostały poświęcone Jagiellonom: Władysławowi Warneńczykowi, Kazimierzowi Jagiellończykowi, Janowi Olbrachtowi, Aleksandrowi Jagiellończykowi, Zygmuntowi Staremu i Zygmuntowi Augustowi. Znalazło się w nich wiele niesamowitych i cenionych dzieł. Lista zawiera także wiele książek dotyczących czasów królów elekcyjnych aż do ciężkiej dla Polaków chwili 123-letnich rozbiorów. Na liście nie zabrakło także XIX-wiecznych czasów Napoleona, o których pisali tacy artyści jak Stefan Żeromski, Julian Ursyn Niemcewicz czy Adam Mickiewicz w swojej wielkiej epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz”.

Również powstaniom listopadowemu i styczniowemu i czasom międzypowstaniowym poświęcono rozbudowane sekcje. Dominują w nich tacy twórcy jak Walery Przyborowski, Józef Korzeniowski czy też wspominani już wcześniej Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz. Ogromnym zbiorem wartościowych i jakże nam bliskich utworów w historii polskiej literatury okazały się czasy XX wieku, czyli I i II wojny światowej. Chwile płaczu, cierpienia i bólu walczących o życie naszych pradziadków zostały fantastycznie uwydatnione w pamiętnikach, opowiadaniach i powieściach. I takim porządkiem dotarliśmy do czasów powojennych i wreszcie do współczesności. Listę zamykają na 1050 miejscu „Spojenia” Jacka Bieruta.

Jak sami podkreślają nauczyciele języka polskiego i historii naszej szkoły, lista ta nie jest idealna, wymaga wielu poprawek i może nie każde dzieło jest równowartościowe, jednakże akcja ta uświadomiła mi, jak wielki wkład w literaturę historyczną mają polscy pisarze. Możemy dzięki niej odkryć nowych, zapomnianych autorów i niesamowite książki o dziejach naszego kraju. Może kogoś bardziej interesują wydarzenia związane z władcami Polski, a inni może chętniej sięgną po książki z czasów wojen. Dla każdego coś się znajdzie! Celem tej listy jest uświadomienie współczesnemu człowiekowi, że poznawanie historii to niesamowita sprawa. Stworzenie tej listy było niewątpliwie wielkim wyzwaniem dla wszystkich osób i instytucji wspierających akcję. Jest to ogromny gest skierowany ku dziejom polskiego narodu i myślę, że na zawsze zapisze się w kartach historii. Anna Sikorska, kl. IB

 

Pomysłodawcami i twórcami listy 1050 dzieł piśmiennictwa polskiego na 1050-lecie Chrztu Polski są nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Płocku. Stworzono listę, aby uczcić 1050. rocznicę chrztu Polski. Do akcji włączyły się również osoby spoza szkoły. Lista składa się z 1050 punktów, w których wymienione zostały dzieła historyczne, ukazujące dawne i współczesne dzieje  Państwa Polskiego.  Jest ona ogólnodostępna na stronie internetowej szkoły. Lista posiada przejrzystą kompozycję. Legenda jest napisana w sposób wyjątkowo przemyślany. Informuje nas ona o układzie publikacji, celu zebrania dzieł. Wstęp natomiast wyjaśnia tak ważny, uważam, charakter listy. Dowiadujemy się również dzięki niemu, jak wielu ważnych autorów ją współtworzyło. Redaktor nie zapomniał także o podziękowaniach uczestnikom akcji, co świadczy o jego szacunku dla pracy i wkładu wielu zaangażowanych osób. Publikacje zostały ułożone w porządku chronologicznym. Są podzielone na kroniki historyczne, opracowania przekrojowe, czasy przedhistoryczne i historyczne, na stulecia oraz okresy panowania poszczególnych władców. Ułatwia to odbiorcy odnalezienie książki pochodzącej z interesujących go czasów. Ten pomysł niezwykle mi się podoba. Fascynujące jest, że lista zawiera książki, z których niektóre odegrały i nadal odgrywają niebagatelną rolę w kształtowaniu polskości oraz rozbudzaniu zainteresowań dla naszego języka i kultury. Jestem przekonany, że zostały włączone do tego zestawienia takie dzieła, które mogą formować naszą świadomość narodową i jednocześnie wnosić wiele wartości do naszej europejskiej cywilizacji. Myślę, że pomysł powstania takiej listy zasługuje na szczególne uznanie. Przypominam, iż cała akcja została przeprowadzona, aby uczcić najważniejsze wydarzenie w dziejach państwa polskiego, jakim jest chrzest naszego narodu. Zapewne spełniła, spełnia i będzie spełniać swoją rolę. Filip Szulczewski, kl. IIGA

 

1050-lecie chrztu Polski - jak dumnie to brzmi! Symbol oznaczający początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Z okazji tak wielkiego wydarzenia Jagiellonka postanowiła utworzyć listę 1050 dzieł historycznych. Pomysłodawcą akcji „1050 DZIEŁ HISTORYCZNYCH NA 1050-LECIE CHRZTU POLSKI” byli nauczyciele naszej szkoły. Wiele osób przyłączyło się do akcji - od uczniów, poprzez nauczycieli, aż po wykładowców akademickich. Lista ta osiągnęła postawiony sobie wcześniej cel i 13 kwietnia na stronie szkoły pojawiło się pełne zestawienie wszystkich dzieł. Tytuły książek przedstawione są w porządku chronologicznym z podziałem na „kroniki historyczne”, „opracowania przekrojowe”, „czasy przedhistoryczne” i „historyczne”, a dalej „na stulecia” i „okresy panowania poszczególnych władców”. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Sądzę, że pomysł stworzenia listy dzieł jest odpowiednim sposobem na uczczenie chrztu Polski. Myślę, że warto zapoznać się z listą, gdyż składa się ona aż z 1050 dzieł, które mają ogromne znaczenie dla Polski i często mogą nam pomóc bardziej niż niejeden podręcznik od historii. Podsumowując, uważam, że każdy powinien przyłączyć się do świętowania tak okrągłej rocznicy, wybrać jedną książkę, przeczytać ją, a następnie dzielić się swoimi przemyśleniami z przyjaciółmi, rodziną, nauczycielami czy klasą. Małgorzata Furmanek, kl. IB

 

Czy wiecie, że 14 kwietnia 966 roku, równo 1050 lat temu, nasz władca - Mieszko I - rozpoczął chrystianizację naszej ojczyzny przez przyjęcie chrztu? Nie? My w Jagiellonce wiemy! Z tej okazji, my uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku, pod patronatem nauczycieli języka polskiego oraz historii, zorganizowaliśmy „Listę 1050 dzieł na 1050-lecie Chrztu Polski”. Ów katalog ma przypominać młodym Polakom i starszym pokoleniom o naszej pięknej, a zarazem brutalnej historii, gdyż wielu z nas nie jest świadomych swoich dziejów. Listę można znaleźć na stronie Zespołu Szkół nr 6 w Płocku. Nasze zestawienie jest złożone z około 700 dzieł literatury pięknej oraz ponad 300 opracowań naukowych oraz kronik historycznych. Czytając wszystkie książki z katalogu, do czego serdecznie zachęcam, można poznać całą historię Polski. Od czasów pogańskich Polan, aż po dzieje współczesne. Mimo iż zestawienie zamknięto 14 kwietnia, to i tak nadal można zgłaszać coraz to nowsze tytuły, gdyż nasza lista żyje i będzie żyć. Ducha witalności tchnęliśmy w nią My: uczniowie, nauczyciele oraz osoby, które zechciały bezinteresownie wesprzeć nas. Uważam, że „Lista 1050 dzieł na 1050-lecie Chrztu Polski” jest wydarzeniem nad wyraz szlachetnym, które pomoże nam interesować się naszą historią. Karol Jakubowski, kl. IB

 

W tym roku nauczyciele Jagiellonki wpadli na pomysł niezwykłego sposobu uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski – nasi profesorowie postanowili utworzyć listę dokładnie 1050 dzieł, które opowiadają o historii naszego kraju.  Prace nad skonstruowaniem listy zostały niedawno zakończone, w poszukiwaniu książek historycznych brała udział cała szkoła, a także osoby i instytucje spoza niej. Zbiór tytułów jest uporządkowany chronologicznie, zaczyna się przed rokiem 966 a kończy w 2016. Uważam, że jest to unikatowy i niezwykły sposób na opowiedzenie historii Polski na przestrzeni tak długiego czasu. Każda osoba wertując listę może znaleźć coś interesującego. Jestem pełna podziwu, że istnieje tyle wspaniałych książek o dziejach naszej ojczyzny. Inicjatywa zyskała duży rozgłos, wiele lokalnych mediów nagłośniło naszą akcję, co dowodzi, że idea spotkała sie z uznaniem. Jestem dumna, że moja szkoła wzięła udział w wydarzeniu, które na pewno pomoże rozwinąć nasz patriotyzm. Natalia Świetlik, kl. IB

 

Lista 1050 książek historycznych powstała z inicjatywy nauczycieli języka polskiego i historii płockiej Jagiellonki, którzy podjęli decyzję o stworzeniu jej w styczniu 2016 roku. Powstała ona z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W stworzeniu „jagiellońskiej” listy wzięło udział wielu uczniów naszej szkoły, jak również wielu nauczycieli, czy też osób spoza niej. Inicjatywa oficjalnie dosięgła swego celu już 13 kwietnia, gdy została skompletowana i obecnie znajduje się na niej 1050 dzieł historycznych. Lista 1050 dzieł historycznych jest zbiorem przede wszystkim powieści, opowiadań, dramatów, które przeważają. Znajdują się na niej również opracowania naukowe. Wszystkie dzieła znajdujące się na liście są autorstwa polskiego z różnych okresów i epok historycznych. Jest ona ułożona chronologicznie.

Projekt stworzenia listy 1050 dzieł dla uczczenia tak wielkiego wydarzenia, jakim jest 1050-lecie Chrztu Polski, jest doskonałym pomysłem na to, aby uświadomić nam wszystkim, że opowiedzenie o tak bogatej i pięknej historii Polski jest możliwe poprzez dzieła literackie polskich autorów. Jest to świetny pomysł na to, aby uświadomić wielu osobom, jak wiele dzieł powstało przez tyle epok historycznych i jak wspaniałe one są. Lista zawdzięcza swą niezwykłość temu, że wszystkie utwory literackie podzielone są według epok historycznych. Dzięki niej możemy odkryć wiele dzieł, które dziś stanowią miano „zapomnianych”, do których rzadko kto sięga, gdyż mało kto o nich wie. Cel tej listy jest bardzo ambitny, ma uświadomić nam - przede wszystkim młodym - że dzieła o tematyce historycznej są najlepszym źródłem wiedzy o dawnych czasach, że należy po nie sięgać.

Lista „1050 dzieł historycznych na 1050-lecie Chrztu Polski 966-2016" uświadomiła wielu młodym osobom, ale nie tylko, że historia Polski jest naprawdę interesująca i należy o niej przede wszystkim czytać. Czytać, ale nie w dość popularnych dziś portalach wiedzy, czy różnorodnego typu źródłach internetowych, ale w książkach, polskich książkach, którym należy naprawdę bardzo wiele zawdzięczać… Uważam, że jest do jeden z lepszych pomysłów wymyślonych i powstałych na terenie naszego pięknego miasta i mam nadzieję, że będzie ich o wiele, wiele więcej. A wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli „jagiellońskiej” listy lektur historycznych serdecznie zachęcam do zapoznania się z nią. Aleksandra Kemicer, kl. IB

 

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w mojej szkole została zorganizowana akcja „1050 dzieł na 1050-lecie Chrztu Polski”.  Jest to bardzo ciekawa akcja, polegająca na zebraniu 1050 dzieł literatury polskiej o tematyce historycznej. Od początku 2016 roku uczniowie mogli włączyć się w wyszukiwanie powieści, które opowiadają o dziejach naszego państwa i narodu. W tworzeniu listy pomogły również osoby z zewnątrz, a akcję nagłaśniały lokalne media. Dzięki staraniom wielu osób 13 kwietnia 2016 roku lista została oficjalnie zamknięta. Moim zdaniem, akcja ta jest wspaniałym pomysłem na uczczenie 1050. rocznicy Chrztu naszego kraju. Książki, które zostały zamieszczone na liście, przybliżają nam historię, zaczynając od Piastów, a kończąc na początku XXI wieku. Jeszcze żadna z placówek edukacyjnych nie wpadła na tak ciekawy pomysł. Zapoznając się z listą, możemy poznać, wiele nazwisk wybitnych polskich pisarzy, o których niestety już zapomnieliśmy. Uważam, że cała akcja jest bardzo ciekawym przedsięwzięciem i z pewnością każda osoba znajdzie na „liście” coś, co ją zainteresuje. Julia Cypel, kl. IB