Współpraca zagraniczna

 Redaktor: Wiesław Kopeć

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY: JAGIELLOŃCZYCY W DARMSTADT

W dniach 19-28 kwietnia odbyła się rewizyta uczniów Jagiellonki w Darmstadt w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży z Bertolt-Brecht-Schule z tego niemieckiego miasta. Ze strony niemieckiej wymianą kierował pan Jürgen Herbst oraz pani Birgitt Bär, ze strony polskiej pani Justyna Szczepańska oraz pani Sylwia Czermak. Niemcy gościli w naszej szkole w ubiegłym roku.

W dniu 19 kwietnia odbyliśmy podróż pociągiem z Kutna do Darmstadt. Na miejscu zostaliśmy odebrani przez naszych niemieckich gospodarzy. W pierwszym dniu naszego pobytu odbyło się powitanie w szkole. Natomiast później zwiedzaliśmy miasto i odwiedziliśmy Urząd Miasta. W weekend dzięki naszym niemieckim kolegom i koleżankom poznaliśmy bliżej nasze partnerskie miasto - Darmstadt. W poniedziałek zobaczyliśmy, jak odbywają się lekcje w niemieckiej szkole, a następnie realizowaliśmy projekt pt. ,,Porównanie polskiego i niemieckiego systemu politycznego” oraz odwiedziliśmy Niemiecki Instytut Kultury Polskiej.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Frankfurt nad Menem, który okazał się pięknym miastem. W środę ostatni raz braliśmy udział w zajęciach szkolnych oraz kończyliśmy projekt.

Przez dwa ostatnie dni wymiany zwiedzaliśmy Berlin. Poznaliśmy miejsca historyczne oraz zobaczyliśmy street art. Mieliśmy także okazję przejść się dzielnicą rządową oraz wejść do Bundestagu i zobaczyć jak wygląda niemiecki parlament.

Wymiana została współfinansowana przez „Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży”.

 Agata Pijanowska, uczennica klasy 2A (autorka tekstu oraz zdjęć)